Przejdź do głównej zawartości

Za żywych i umarłych...


W pierwszych dniach listopada - powyższy temat jest nie tylko kolejnym z uczynków miłosierdzia... To także okazja by uczniom przekazać prawdę o modlitwie za zmarłych. O sile pomocy jaką za sobą niesie (pomocny tekst znajdziecie poniżej). Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie historię Łazarza. Na koniec uczniowie wykonali komiks. 

Za: https://eszkola.pl/religia/modlitwa-za-zmarlych-4441.html 

Modlitwa ta jest prośbą o uwolnienie dusz zmarłych z czyśćca i wyzwolenie ich od wszystkich grzechów oraz kar. Innymi słowy, ma przyspieszyć wejście dusz czyśćcowych do Królestwa Bożego. Nie może jednak pomóc tym, którzy na sądzie szczegółowym zostali potępieni i przebywają w piekle. Niemniej człowiek nie posiada wiedzy o dalszych losach zmarłych, dlatego powinien swoją modlitwę kierować w intencji wszystkich, którzy odeszli. (...) Oprócz prywatnej modlitwy za zmarłych, moc wstawienniczą mają również modlitwy publiczne. Stąd tzw. zamawianie Mszy Św. w intencji zmarłych, praktykowane szczególnie w rocznicę ich śmierci. Ilość zamówionych Mszy zależy od bliskich osoby, która odeszła.

Wśród modlitw publicznych znane są także Msze gregoriańskie, które polegają na odprawieniu trzydziestu Mszy św. przez kolejne trzydzieści dni. Panuje przekonanie, że po ostatniej z nich, zmarły zostaje wprowadzony do Królestwa Bożego. Praktyka ta sięga korzeniami VI wieku, kiedy to papież Grzegorz Wielki polecił odprawiać przez 30 dni msze za zmarłego mnicha benedyktyńskiego. Trzydziestego dnia zakonnik miał się pojawić św. Grzegorzowi i podziękować, gdyż odprawione msze wyjednały mu wybawienie z czyśćca.

Dniem pamięci o zmarłych i szczególnie intensywnej modlitwy w ich intencji jest 2 listopada, czyli Dzień Zaduszny. Ponadto przez cały listopad w Kościele katolickim są odprawiane tzw. „wypominki” (śląskie zalecki - przyp.red). Polegają one na odczytywaniu przez kapłana imion i nazwisk osób nieżyjących. Wówczas wszyscy zgromadzeni zanoszą za nich modlitwę różańcową. Tradycja ta sięga X w.  (...)

Poza tym modlitwa za zmarłych jest stale obecna w liturgii Kościoła, który podczas każdej Mszy św. modli się słowami: Pamiętaj także o naszych zmarłych braciach i siostrach i o wszystkich, którzy odeszli już z tego świata. Dopuść ich do oglądania Twojej światłości (fragment modlitwy eucharystycznej).

Najbardziej znaną modlitwą za zmarłych w Kościele rzymskokatolickim jest Wieczny odpoczynek. Towarzyszy ona obrzędom pogrzebowym.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lapbook wielkopostny

Co można zrobić z białymi teczkami na wiązanie, kopertami, wiaderkiem piasku, klejem i kserówkami? Katecheze tematyczną - oczywiście! Przeglądając zasoby Internetu w poszukiwaniu materiałów na lekcję o Wielkim Poście natrafiłem na dwie strony, które nakręciły mnie do działania (obie w linkach poniżej). Wystarczyło pojechać do hurtowni kupić potrzebne materiały, wydrukować części składowe i już... Temat idealny na dwie jednostki lekcyjne - jedna stanowi przygotowanie i wyjaśnienie, druga wypełnianie zadań oraz pracę nad całokształtem teczki.  Zaangażowanie uczniów było spore. Efekty bardziej niż zadowalające. W piątek próbuję z następnymi klasami.  https://kreatywnymokiem.pl/2017/03/lapbook-wielkopostny.html https://www.scribd.com/doc/298019719/lapbook-cuaresma-2016-ni-n-os-mayores

Poznanie Boga...

W programie klasy II liceum pojawia się temat, który w podręczniku św. Wojciecha zatytułowano: Każdy jest zdolny do poznania Boga. Podczas lekcji najpierw wykorzystałem starą metodę plansz graficznych. Na ich podstawie poznaliśmy wielkie umysły, które w swoich wypowiedziach wskazywały na istnienie Boga. Wśród nich byli pisarze: Ignacy Krasicki, Cyprian Kamil Norwid, Jan Kochanowski, Adam Asnyk i Stefan Żeromski, ale także naukowcy: Henryk R. Hertz, Andre Ampere, William Thomson i inni. Wymieniliśmy także to co w codzienności wskazuje, że Bóg istnieje: harmonię świata, Pismo Święte, objawienia, cuda, świadectwa ludzi...  KKK 31: Człowiek stworzony na obraz Boga, powołany, by Go poznawać i miłować, szukając Boga, odkrywa pewne „drogi” wiodące do Jego poznania. Nazywa się je także „dowodami na istnienie Boga”; nie chodzi tu jednak o do wody, jakich poszukują nauki przyrodnicze, ale o „spójne i przekonujące argumenty”, które pozwalają osiągnąć prawdziwą pewność. Punktem wyjścia tych „dróg”

Majowa katecheza

Ta katecheza jest po części podsumowaniem wcześniejszych tematów związanych z objawieniami Matki Bożej w Fatimie, po części wprowadzeniem pojęcia Litania Loretańska.  Na początku nawiązałem, że w maju oddajemy w sposób szczególny cześć Maryi (warto wspomnieć także o sierpniu i październiku). Wtedy gromadzimy się na specjalnych nabożeństwach, by modlić się czy to w kościele, czy przy maryjnych kapliczkach. Często w trakcie nabożeństwa odmawia się Litanię Loretańską.  Czemy zawdzięcza swoją nazwę?  Litania zwana jest loretańską od włoskiego miasteczka Loreto u wybrzeży Adriatyku. Tam zgodnie z podaniami dzięki aniołom znajduje się domek Nazaretański. Kwestią otwartą należy zostawić czy uczynili to nasi skrzydlaci przyjaciele, czy może jednak była to rodzina o pięknym nazwisku Anioł...